top of page
Troya kutu.png
Troya kolaj.jpg

Müze Kiti Projesi'nin beşinci adımı olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, Milli Eğitim Bakanlığı,  Komet Kültür ve Sanat Projeleri ve Troya Kültür Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi, kültürel miras, Batı Anadolu coğrafyası, Ege medeniyetleri kültür ve tarihi, Batı Anadolu'da yaşam biçimleri, ticaret, sanat ve zanaat ile müze eğitimi konularını kapsamaktadır. Öncelikli olarak ortaokul öğretmenleri için tasarlanmış olan Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti'nin Öğretmen Eğitimleri 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri'nde devlet okullarında görev yapmakta olan 200 ortaokul ve lise öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler 5 saati teorik, 5 saati uygulamalı olmak üzere 10 saatlik eğitimi tamamlayarak öğretmen ve öğrenci kitlerini teslim almışlardır. 

 

Yüz yüze gerçekleşmiş olan öğretmen eğitimlerinin 2022 yılı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın EBA Platformu üzerinden uzaktan eğitim formatında açılması planlanmaktadır. Eğitimlerin ne zaman açılacağına dair detaylı bilgilere EBA'da sol sütunda bulunan "Müze Deneyimleri" başlıklı sayfa üzerinden erişilebilir. Eğitimlere, devlet okullarında görev yapmakta olan tüm öğretmenlerimiz, branş ve seviye fark etmeksizin Mebbis üzerinden açılan eğitimlere başvuruda bulunabilirler.

Eğitim Kitinin yanı sıra ilk kez bu projede Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış birer Ziyaretçi Kiti de kullanıcılara sunulmuştur. Ziyaretçi Kitleri, kişiselleştirilebilir bir deneyim için tasarlanmış bilgi ve
eser kartları, farklı rota seçenekleri, oyunlar, etkinlikler ve krokiler ile yurt içi ve yurt dışından meraklısına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Çift dilde tasarlanmış olan Ziyaretçi Kitleri'nin satışa sunulması için gerekli çalışmalar tamamlanmak üzeredir. 

ZK TR kutu.jpg
ZK kolaj TR.jpg
ZK ENG kutu.jpg
ZK kolaj ENG.jpg
bottom of page